Metody nauczania języka niemieckiego

W kolejnym odcinku poradnikowym na YouTubie opowiedziałam Wam o metodach nauczania języka niemieckiego. Uważam, że nie ma jednej metody skutecznej dla wszystkich uczniów, gdyż każdy uczeń jest indywidualnością z pewnym pakietem umiejętności. Jedna osoba może być wzrokowcem i dla niej ciekawe będą metody gramatyczno-tłumaczeniowe; z kolei dla innej osoby – słuchowca rozmowy z nauczycielem mogą być ciekawsze, niż pisanie tego, co on powiedział. Nie dajcie się zatem zwieść, że jest jedna metoda, która jest skuteczna dla wszystkich! Nie ma jej! I mogę to powiedzieć z pełnym przekonaniem.

ja

Poniżej krótkie podsumowanie metod, o których mówiłam na YT, z nawiązaniem do mojej książki i materiałów, które możecie znaleźć na tej stronie.

1. Metoda gramatyczno-tłumaczeniowa

Chodzi tutaj o tłumaczenia pisemne. Macie zdanie w języku polskim lub angielskim i następnie staracie się je przetłumaczyć na język niemiecki. Przy pisaniu o wiele dłużej i intensywniej zastanawiacie się nad regułami gramatycznymi, niż gdy mówicie. Dzięki temu „zastanawianiu się” nad kartką jesteście w stanie zauważyć wiele prawidłowości w zdaniu 🙂 Niestety w wielu książkach do nauki języka niemieckiego zdania do przetłumaczenia są wzięte „z kosmosu”. Często są trudne i tak „nieżyciowe”, że raczej niewiele zostanie Wam z nich w głowie. Dlatego w swojej książce postanowiłam wypisać przykłady zdań, które na pewno użyjecie w ciągu dnia. Wtedy tłumaczenie ich to frajda, a nie obowiązek!

SAMSUNG CAMERA PICTURES

str. 184 – „Znasz angielski? Poznaj niemiecki! Kompendium językowo-kulturowe”

2. Metoda obrazkowa

Czyli… kojarzenie słów, wyrażeń, zdań z obrazkami. Idealnym sposobem na to jest zaznaczenie np. rzeczowników, czasowników, przymiotników w zdaniu i… ułożenie z nich innych zdań 🙂 Albo kalambury – wylosuj słowo, narysuj to, co dane słowo oznacza – tak, aby Twój partner w grze zgadł, o co Ci chodzi 🙂 Świetnie do tego nadaje się również stosowanie gier planszowych. Tu znajdziecie moją.

SAM_3176.JPG

str. 131 – „Znasz angielski? Poznaj niemiecki! Kompendium językowo-kulturowe”

3. Metoda komunikacyjna

Rozmowa z nauczycielem. Kontrolowana lub swobodna, czyli taka, podczas której nauczyciel poprawia błędy, lub taka, kiedy ich nie poprawia, ponieważ bardziej zależy mu na płynności wypowiedzi ucznia. Idealna metoda dla słuchowców. Wszystkie metody nowoczesne, w stylu Callana, Berlitza, opiera się na ustnej komunikacji z uczniami. Pisania tam za wiele nie ma.

SAMSUNG CAMERA PICTURES
4. Metoda kinestetyczna

Ruchy i układy choreograficzne, idealne przy nauce piosenek. Przyznam, że kiedyś na konkursie językowym z języka angielskiego w części pisemnej napisałam 3 zwrotki znanej mi piosenki po angielsku. I wiedziałam, że te zwrotki są na pewno dobrze 🙂

 

W nauczaniu języka niemieckiego wszystkie te metody się sprawdzają. Przynajmniej u mnie 🙂

Najlepszej metody dla wszystkich nie ma – pamiętajcie! I nie dajcie się zwieść szkołom językowym, które sugerują, że jest inaczej!

Zamiast szukać najlepszej metody (której nie ma), poszukujcie fajnych i pasjonujących nauczycieli, którzy zarażą Was pasją do języka niemieckiego.

Reklamy

4 Komentarze

04.12.2014 · 16:13

4 responses to “Metody nauczania języka niemieckiego

  1. Najbardziej w tym wpisie podoba mi się to, że wszystko masz poparte własnym doświadczeniem 🙂 Wiesz, co aktywizuje uczniów i sprawia, że nauka jest łatwiejsza i bardziej przyjemna, super, oby tak dalej! 🙂

    • Dziękuję Klaudio za miły wpis. Tak, to prawda. Nie lubię pisać o czymś, czego nie doświadczyłam. Czuć wtedy, że wpis nie jest napisany z głębi serca 🙂 Pozdrawiam Cię serdecznie!

  2. Do mnie najbardziej przemówiła metoda obrazkowa, bo jestem wzrokowcem, ale myślę, że każdy zainteresowałby się tą metodą, bo jest dość wygodna. Fajne materiały, na pewno wielu osobom się przydadzą. Pozdrawiam 🙂

    • Mnie też najbardziej przekonuje metoda obrazkowa. Uwielbiam za pomocą rysunków przedstawiać to, co mam na myśli. Dziękuję za komentarz! 🙂 Pozdrawiam również serdecznie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s