„Niemiecki w marketingu” – książka dla polskich przedsiębiorców w Niemczech

Dzisiejszy wpis jest o tym, dlaczego napisałam drugą książkę i do kogo jest ona adresowana. Jak już na pewno zauważyliście, ta druga książka ma charakter o wiele bardziej niszowy niż moja pierwsza książka „Znasz angielski? Poznaj niemiecki!”.

Najnowsza książka jest skierowana do osób, które pracują w branży marketingowej w Niemczech albo w obsłudze klienta niemieckiego. Może być również świetnym materiałem dodatkowym dla studentów kierunków ekonomicznych, którzy chcą nauczyć się języka fachowego. Co ją wyróżnia? Niestandardowe podejście do tematu, który w wielu książkach został ujęty „sucho”. Znajdziecie w niej mnóstwo rysunków, gier planszowych, diagramów oraz schematów, które w ciekawy sposób opisują ekonomiczne procesy i działalność marketingową przedsiębiorstw.

Dlaczego ją napisałam?

Pracowałam w Amazon.de (w centrali w Monachium) jako pierwsza Polka, która pomagała polskim firmom zaistnieć na niemieckim rynku. Ta rola bardzo mi się podobała – pomagałam lokalnym przedsiębiorstwom w rozwinięciu ich biznesu na rynkach międzynarodowych. Do dzisiaj niektórzy właściciele różnych firm dzwonią do mnie z podziękowaniami za to, że przekonałam ich parę lat temu do sprzedaży na platformie Amazon Marketplace. Chciałam zatem, aby więcej ludzi dowiedziało się o tym, jak skutecznie zarządzać biznesem w Niemczech, nie tylko na tej platformie.

Co więcej, jako doktorantka na UW w obszarze germanistyki, zauważyłam, że studenci germanistyki często nie mają podstawowej wiedzy ekonomicznej. A zatem, chciałam: pomóc biznesmenom z Polski na rynkach międzynarodowych oraz germanistom w zrozumieniu procesów ekonomicznych. Chciałam, aby była to książka, która będzie napisana w podobnym stylu jak moja pierwsza książka – a mianowicie bardzo osobiście 🙂 z opisem moich różnych przygód w środowisku biznesowym.

Z książki dowiecie się:

 1. Czym jest marketingowe myślenie?
 2. Jakie życzenia ma typowy klient niemiecki?
 3. Czym różni się typowy klient niemiecki od polskiego? Jak rozpoznać jego potrzeby?
 4. Jak skonstruować ciekawą ofertę w Niemczech? Jakie wybrać towary?
 5. Jak sprzedawać towary w Niemczech?
 6. Jak funkcjonuje logistyka w Niemczech? 

Te wszystkie informacje znajdziecie zarówno w języku niemieckim, jak i polskim (tłumaczenia). Każdy fragment tekstu jest wzbogacony słowniczkiem pojęć marketingowych 🙂 Znajdziecie tam również wywiad z przedsiębiorcą – szefem firmy GoGlobal24 (Paweł Zakielarz), który opowiedział o logistyce międzynarodowej stosowanej przy współpracy z Amazonem.

Dodatkowo każdy rozdział jest wzbogacony o ćwiczenia i gry planszowe oraz przykładowe reklamy w danej branży (przetłumaczone na polski), które sfotografowałam, będąc w Monachium, Norymberdze, Saarbrücken, Moguncji, Frankfurcie i Hamburgu.

Starałam się wybrać takie reklamy, które będą zabawne 🙂 Np. „Ich habe Bock” – oznacza „mam ochotę”, oraz „mam kozę”, dlatego reklamy niemieckie są często z kozami 🙂

Innym ciekawym przekładem jest przymiotnik „patriotyczny” – „patriotisch”. Chcesz użyć tego słowa do opisania swoje produktu? „Patriotyczna czapka”? ANI MI SIĘ WAŻ! Słowo to kojarzy się z „nacjonalizmem” i uwierz mi – żaden Niemiec nie chce widzieć tego słowa w opisie towaru 🙂 Zamiast tego, użyj słowa „niemiecki” – „niemiecka czapka” 🙂

Ciekawe? Bardzo! Ucz się niemieckiego poprzez reklamy 🙂

W książce znajdziecie również kącik gramatyczny, krótkie podsumowanie najczęściej występujących konstrukcji gramatycznych w reklamie w Niemczech. Poniżej przedstawiam Wam parę zdjęć z książki. Mam nadzieję, że do niej sięgniecie 🙂 Czekam na Wasze komentarze, czy się Wam podobała.

Gra planszowa „Rate mal” – Zgadnij, co produkuje lub oferuje Twój partner/ka biznesowa

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Lista najważniejszych słów w danej branży w reklamach

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Pamiętajcie!

Biznes jest oparty na języku i kulturze danego państwa. Jeśli chcesz obsługiwać klienta niemieckiego, naucz się jego języka.

Życzę Wam powodzenia w prywatnym i zawodowym kontakcie z Niemcami 🙂

Warto poznać naszych sąsiadów

Link do książki – EMPIK: http://www.empik.com/niemiecki-w-marketingu-jedrzejczyk-anna,p1149585737,ksiazka-p

Na stronie POLTEXT: http://www.poltext.pl/b2148-niemiecki-w-marketingu.htm

O książce opowiadałam w czasie konferencji e-wolucja.pl 

 

tlumy

Jeśli używasz moich autorskich przykładów, to bądź fair i powołaj się na mnie 😉

Opinie o książce:

 1. Niemiecka Sofa: http://niemieckasofa.pl/2017/12/niemiecki-marketingu-marketingdeutsch-recenzja-konkurs/
 2. Niemiecki cztery języki: http://www.niemiecki.czteryjezyki.pl/nauka-niemieckiego/142-niemiecki-w-marketingu.html
 3. Dla Lejdis: http://dlalejdis.pl/artykuly/niemiecki_w_marketingu_marketingdeutsch_poziom_b1_b2_anna_jedrzejczyk
 4. Aprende. Szkolenia językowe: http://aprende.pl/blog/niemiecki-w-marketingu-marketingdeutsch/
 5. Niemiecki po ludzku: http://niemieckipoludzku.pl/wyniki-konkursu-niemiecki-marketingu-marketingdeutsch/

Dodaj komentarz

04.12.2014 · 20:21

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.